Horizontálne priority
Regionálny operačný program a horizontálne priority
Regionálny operačný program má svojim prierezovým charakterom potenciál prispievať k napĺňaniu cieľov všetkých štyroch horizontálnych priorít Národného strategického referenčného rámca SR na roky 2007-2013. Na implementácii horizontálnych priorít spolupracuje Riadiaci orgán pre Regionálny operačný program s koordinátormi horizontálnych priorít. Podrobnejšie informácie o problematike horizontálnych priorít sú dostupné na internetových stránkach jednotlivých koordinátorov horizontálnych priorít:
Horizontálna priorita Marginalizované rómske komunity: http://romovia.vlada.gov.sk/
Horizontálna priorita Rovnosť príležitostí: www.gender.gov.sk
Horizontálna priorita Trvalo udržateľný rozvoj: http://www.sepavs.gov.sk/
Horizontálna priorita Informačná spoločnosť: http://www.sepavs.gov.sk/
Horizontálna priorita Národného strategického referenčného rámca Slovenskej republiky na roky 2007-2013 (ďalej len "NSRR") je priorita, ktorá komplementárnym spôsobom vplýva na ciele NSRR. Zmyslom horizontálnej priority je zabezpečiť dosiahnutie pre ňu definovaného cieľa, ktorý sa týka viacerých priorít NSRR a nemôže byť zabezpečený len prostredníctvom jedného operačného programu, ale vyžaduje koordinovaný prístup pretínajúci viaceré špecifické priority/prioritné osi/opatrenia resp. projekty jednotlivých operačných programov.
Horizontálna priorita Informačná spoločnosť
Systém koordinácie a implementácie horizontálnej priority Informačná spoločnosť na roky 2007 – 2013: Záväzným programovým dokumentom koordinácie implementácie horizontálnej priority Informačná spoločnosť pre koordinátora a riadiace orgány jednotlivých operačných programov je „Systém koordinácie a implementácie horizontálnej priority Informačná spoločnosť na roky 2007 – 2013“, v ktorom sú zadefinované základné postupy koordinácie a implementácie http://www.sepavs.gov.sk/
Horizontálna priorita Trvalo udržateľný rozvoj
Horizontálna priorita Rovnosť príležitostí
Rovnosť príležitostí predstavuje strategický cieľ, pri dosahovaní, ktorého sa zameriavame na vytváranie takých podmienok, ktoré vedú k posilňovaniu rovnakého prístupu všetkých do určitého sociálneho prostredia (napr. prístupu k zamestnaniu, vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti atď.), resp. k zabezpečeniu rovnakej dostupnosti verejných služieb a zdrojov pre všetkých. Cieľom je teda odstraňovať bariéry, ktoré vedú k izolácii a vylučovaniu ľudí z verejného, politického, spoločenského, pracovného života, a to na základe takých sociálnych kategórií, ako je pohlavie, rod, vek, rasa, etnikum, vierovyznanie alebo náboženstvo, sexuálna orientácia, zdravotné postihnutie atď. Cieľom je zároveň eliminovať a predchádzať diskriminácii na základe týchto znakov. Treba poznamenať, že rovnosť príležitostí neznamená len rovnaké podmienky vstupu, ale najmä podmienky, ktoré zohľadňujú špecifické potreby a skúsenosti týchto rôznorodých znevýhodnených skupín ľudí.
Podrobnejšie informácie o horizontálnej priorite rovnosť príležitostí nájdete na stránke www.gender.gov.sk, kde sa dozviete o jej cieľoch, o hodnotení HP RP v štrukturálnych fondoch, aká aj inštrukcie ako úspešne implementovať rovnosť príležitostí do projektov.
Marginalizované rómske komunity
Cieľom horizontálnej priority je „Zvýšenie zamestnanosti a vzdelanostnej úrovne príslušníkov MRK a zlepšenie ich životných podmienok“.
Na politickej úrovni za horizontálnu prioritu marginalizované rómske komunity (HP MRK) zodpovedá podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny. Koordinátorom HP MRK je Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity pri Úrade vlády SR, ktorý pre výkon činností spojených s administratívnym a metodickým zabezpečením HP MRK zriadi odbor koordinácie HP MRK.
Bližšie informácie nájdete na stránkach Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity http://romovia.vlada.gov.sk/.
Čítajte FOCUS ROP
V Myjave majú hasičov na pomoc v každej situácii
Hrdinovia z Nového Mesta nad Váhom
Cesty tretej triedy lákajú do Nových Sadov
Slovenské „turínske“ plátno v Hronskom Beňadiku priťahuje ľudí stáročia
Trenčianske hodiny bijú už veselšie
Knižná kultúra v Poprade žije naplno
Spišské Podhradie nežije v stredoveku
Konferencia ROP a OPBK zameraná na budúcnosť IROPu
Kvalitnejší život v levočskej Materskej škole
Na Základnej škole vo Svite svitá na lepšie časy
Európska posila pre dobrovoľníkov v Nálepkove
V Leviciach si už nikto nikomu nič nezávidí
Tatranská húževnatosť sa vo Veľkom Slavkove opláca
Krok za krokom vpred aj v Spišskom Štiavniku
Aj odvaha v Levoči potrebuje správne podmienky
Kto strávi na Bojníckom zámku hodinu - omladne vraj až o rok
V Novej Bystrici majú viac nových stavieb
V Leopoldove sa husi kúpu už len doma
Dary vedcov a dary Európy v Martine poučia aj budúcnosť
Z košických kasární pochoduje kultúra
Bojnícke vzťahy prinášajú atrakcie
Metro v Holíči je najstarším na svete
Miesto v srdci v Liptovskom Mikuláši
Kapušany pomáhajú hradu a tak aj občanom
Gbely chránia prírodu, ktorá ich rozvíja
Opustení ľudia našli v Santovke nový domov
Z Bruselu na návšteve slovenských projektov
Atraktívne Kúty chcú pritiahnuť deti
Utrápenú detskú dušu v škole v Hriňovej liečia láskavo
Zo Spišskej Belej je mestečko poučenia
Seňa ako európska dedina, ktorá je začiatkom vesmíru poznania
Z drogovej džungle kaštieľ, čo priťahuje (európsku) budúcnosť
Mamuty v Hajnačke lákajú Európu
Ako sa prebúdza do života zakliaty kaštieľ v Galante
Európske cesty nielen pre ľudí
Ako žiť sa učia v Revúcej od tých, čo Európu budovali
Často kladené otázky
Kliknutím na otázku zobrazíte jej detail.
- Je podmienkou, aby nehnuteľnosti, ktorých sa týka projektový zámer žiadateľa, boli vo výlučnom vlastníctve žiadateľa, alebo postačuje ako doklad dlhodobá nájomná zmluva?
- Je naša obec pólom rastu?
- Sú tzv. benchmarky záväzné?
- Nakoľko je možné meniť schválený projekt, resp. zohľadniť v rozpočte nárast cien za obdobie od podania predloženia žiadosti do realizácie?
- Je oprávnenou aktivitou kúpa budovy?